PIC17C44-16/L
Product Categories
Original ICs Component Co Ltd
Contact Now
PIC17C44-16/L
Category : Integrated Circuits (ICs) Embedded Microcontrollers
Package / Case : 44-LCC (J-Lead)
Number of I/O : 33
Operating Temperature : 0°C ~ 70°C (TA)
Voltage - Supply (Vcc/Vdd) : 4.5V ~ 6V
DigiKey Programmable : Not Verified
RAM Size : 454 x 8
Program Memory Type : OTP
Connectivity : UART/USART
Package : Tube
EEPROM Size : -
Program Memory Size : 16KB (8K x 16)
Oscillator Type : External
Peripherals : POR, PWM, WDT
Product Status : Active
Core Size : 8-Bit
Mounting Type : Surface Mount
Series : PIC® 17C
Supplier Device Package : 44-PLCC (16.59x16.59)
Data Converters : -
Mfr : Microchip Technology
Core Processor : PIC
Speed : 16MHz
Base Product Number : PIC17C44
Description : IC MCU 8BIT 16KB OTP 44PLCC
Contact Now
PIC PIC® 17C Microcontroller IC 8-Bit 16MHz 16KB (8K x 16) OTP 44-PLCC (16.59x16.59)