BR24G16F-3AGTE2
Product Categories
Original ICs Component Co Ltd
Contact Now
BR24G16F-3AGTE2
Category : Integrated Circuits (ICs) Memory Memory
Memory Size : 16Kbit
Product Status : Active
Mounting Type : Surface Mount
Package : Tape & Reel (TR) Cut Tape (CT) Digi-Reel®
Series : -
DigiKey Programmable : Not Verified
Memory Interface : I²C
Write Cycle Time - Word, Page : 5ms
Supplier Device Package : 8-SOP
Memory Type : Non-Volatile
Mfr : Rohm Semiconductor
Clock Frequency : 1 MHz
Voltage - Supply : 1.6V ~ 5.5V
Package / Case : 8-SOIC (0.173", 4.40mm Width)
Memory Organization : 2K x 8
Operating Temperature : -40°C ~ 85°C (TA)
Technology : EEPROM
Base Product Number : BR24G16
Memory Format : EEPROM
Description : IC EEPROM 16KBIT I2C 1MHZ 8SOP
Contact Now
EEPROM Memory IC 16Kbit I²C 1 MHz 8-SOP